INVESTICE
Soustavně pracuji na tom aby se v Česku přestalo dívat na investice skrz prsty.
Každý klient sám určuje míru rizika a podmínky za jakých investuje vlastní peníze.
Volné prostředky Čechů jsou ve většině případů na nepravých místech. Největší podíl leží na běžných účtech, kde není pokryta ani inflace. V západní Evropě a ve Spojených státech je to přesně na opak.
Je z čeho vybírat
Fondy které často řeším jsou - Conseq, Investika, Amundi ( dříve Pioneer Investments), Generali, C-Quadrat, Franklin Templeton, NN, AXA, JT Banka, NN Investment, Cyrrus a další
Libor Bouček – Bez čeho se u investování neobejdete
Nejčastější dotazy k investování
O kolik peněz přicházím kvůli inflaci?
Dlouhodobým cílem České národní banky je inflace okolo 2 % p. a. Pokud s penězi nebudete nic dělat a necháte je na běžném účtu, každý rok se jejich kupní síla v průměru sníží o 2 %. Za 10 let se tak kupní síla sníží o 18 %, za 20 let o více než 33 % a za 30 let skoro o polovinu. Aktuálně se inflace pohybuje dokonce okolo 5.8 % p. a.
Proč chcete znát cíl, délku investování a můj rizikový profil?
Jsou to tři základní atributy, které ukazují na to, jaké nastavení produktů je vhodným řešením. Váš rizikový profil obecně ukazuje, jak vysoké kolísání a jak rizikový produkt vám můžeme nabídnout. Cíl a délka tzv. investičního horizontu pak určují, zda je daný produkt vhodný, či nikoliv. Například na krátký investiční horizont jsou vhodné konzervativnější produkty a na dlouhodobé cíle naopak dynamičtější produkty.
Jaká rizika mi hrozí při investování?
Investování je na rozdíl od spoření spojeno s určitými riziky. Díky tomu může být očekávaný výnos řádově vyšší než u spořicích produktů. Mezi nejčastější rizika patří riziko tržní, tedy pohyb cen na trzích, měnové riziko, kreditní riziko, riziko likvidity a například úvěrové riziko. Mírné riziko zkrátka k investování patří, pomocí třech základních pravidel je ale možné jej jednoduše snížit na přijatelnou úroveň: pravidelným investováním, dobrou diverzifikací a delším investičním horizontem. Oproti tomu je ale pravdou ještě jedna naprosto zásadní věc, kdo neinvestuje má jistotu, že jeho peníze ztrácí kvůli inflaci na hodnotě. Neinvestovat je jistota ztráty hodnoty finančního majetku.
Jak funguje složené úročení a proč je lepší investovat delší dobu?
Princip složeného úročení můžeme v jednoduchosti vysvětlit takto. Představte si, že investujete 100 000 Kč a výnos za rok je 5 %. Za rok je hodnota Vaší investice 105 000 Kč. Přibylo tedy 5 000 Kč. V dalším roce investice opět vyroste o 5 %. Ale pozor, tentokrát získáte výnos i z výnosu z minulého roku, tedy z celých 105 000 Kč. Výsledná hodnota vaší investice se zvětší na 110 250 Kč. Získáte tedy nikoliv 5 000, ale už 5 250 Kč. Tyto výnosy z výnosů jsou každý rok větší a větší. Právě proto je výhodné investovat na delších horizontech, kdy jak se říká "peníze mají čas pracovat".
Jak se liší jednorázové a pravidelné investování?
Rozdíl je hlavně v tom, jak často investujete. Pravidelné investování, jak už název napovídá, je pravidelný úkon opakující se většinou v měsíčním intervalu, zatímco jednorázově investujete jen jednou, nebo nahodile občas. Pravidelné investice jsou méně náchylné na nepříznivý pohyb cen na trzích v době nákupu. Určitě se podívejte na video s Liborem Boučkem.
Proč je pravidelné investování bezpečné?
Pravidelnost vede investora ke dvěma pozitivním věcem. První je návyk budovat jmění a druhou omezení investora ve snaze tzv. časovat trh, tedy nakupovat v propadech na trzích. Snaha o spekulaci na časování trhu totiž většinou přináší daleko horší výsledky. To bylo prokázáno mnohokrát v minulosti. I proto investoři – rodiny i bohatší lidé – ve vyspělých ekonomikách pravidelné investování využívají velmi často.
Jak jsou peníze v investici přístupné v čase?
U standardních otevřených podílových fondů je tzv. likvidita velmi dobrá. Prostředky mohou být na Vašem běžném účtu do 14 dnů. U nemovitostních fondů jsou finanční prostředky k dispozici následující měsíc po odkupu. Pamatujte, že odkup se provádí za aktuálních tržních podmínek a ocenění. Vždy tedy dobře zvažte aktuální potřebu, vývoj na trzích a finanční situaci. Příklad: Představte si, že budete investovat na 10 let. Po půlroce bude hodnota investice o 4 % nižší. To je naprosto normální vývoj, investice pravděpodobně v následujícím období zase poroste. Když ale peníze vyberete, zrealizujete ztrátu ve výši 4 %. Právě této realizaci ztráty je vhodné se vyhnout.